Skip to main content

Rok 2021 był dla nas szczególny, przede wszystkim dzięki projektom, które realizowaliśmy jako Fundacja.

Edukacja, a zwłaszcza ta dotycząca historii Polski, również w odniesieniu do dawnych „Kresów RP”, to jeden z celów Fundacji Pogoń Lwów. W bieżącym roku przeprowadziliśmy cykl zajęć historycznych, dzięki którym uczniowie zdobyli ogrom wiedzy.

Prowadzone lekcje historii, ale również podstawy ekonomii, wsparcie psychologiczne – zajęcia z radzenia sobie ze stresem i w trudnym czasie pandemii, odbywały się w formule stacjonarnej i zdalnej, a niektóre z nich miały charakter wyjazdowy, co było dla młodzieży bardzo atrakcyjne.

W skład kadry nauczycielskiej wchodziły osoby, które są ekspertami w swoich dziedzinach.  Lekcje przeprowadzono m.in. dla uczniów z Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. gen. Stanisława Maczka w Szczercu na Ukrainie, a tematem pierwszej z nich było zapoznanie z pojęciem Kresów oraz ukazanie dziejów kresowych ziem, ze szczególnym uwzględnieniem losów ludności polskiej na tych terenach.

Kolejne lekcje dotyczyły historii naszego kraju, a młodzież dowiadywała się na nich o:

– życiu żołnierzy wyklętych,

– historii Polski okupowanej w czasie II Wojny Światowej,

– Powstaniu Warszawskim,

– historii poszczególnych świąt państwowych.

Zajęcia odbywały się głównie w siedzibie naszej Fundacji. Jednak poza standardowymi lekcjami, staraliśmy się jak najbardziej urozmaicać projekt, dlatego też zdobywaliśmy wiedzę podczas różnego rodzaju wyjazdów, czyli na tzw. żywych lekcjach historii, podczas których – jak zauważyliśmy – uczniowie najszybciej utrwalali przyswajaną wiedzę. Były to wyjazdy do łączniczki Batalionu Zośka – Pani Marii Urbaniec-Downarowicz. Braliśmy udział w Katyńskim Marszu Cieni, a także zorganizowaliśmy wyjście do kina na film pt. „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syka, który opisuje losy wojenne ówczesnego księdza porucznika, a przyszłego Prymasa Polski.

Poza zdobywaniem wiedzy historycznej, staraliśmy się również pielęgnować pamięć o bohaterach z przeszłości, dlatego też zdobyliśmy się na uczestnictwo w dwóch dużych wydarzeniach.

Włączyliśmy się w akcję Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., jaką była zbiórka darów dla Polaków mieszkających na Ukrainie pod nazwą „Halicz na Kresach”, jednocześnie upamiętniająca jednego z naszych patronów, powstańca warszawskiego, pana Henryka Kończykowskiego, o pseudonimie ,,Halicz”.

Drugie wydarzenie to ,,Głogowski Wieczór Kresowy”, współorganizowany ze stowarzyszeniem Głogowska Edukacja Kresowa. Wieczór edukacyjny o historii Kresów połączony był z podpisaniem porozumienia o współpracy.

Cieszymy się, że mogliśmy też wesprzeć sportową karierę Pani Edyty Owczarz – reprezentantki Polski w bocci, a także Pana Pawła Pachuty i jego Partnerki, którzy reprezentowali nasz kraj na Mistrzostwach Świata w tańcach latynoamerykanskich.

Przywołanie do akcji, jaką było pisanie i wysłanie kartek z życzeniami naszym żołnierzom broniącym granic.

 Aktywności Fundacji Pogoń Lwów na Ukrainie:

Za pośrednictwem naszej Fundacji, ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź, sfinansowano część treningów grup młodzieżowych i juniorskich, opłacono też przewozy na mecze ligowe oraz turnieje w Polsce.

Ufundowaliśmy nagrody dla uczniów Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Szczercu, którzy brali udział w lekcjach tematycznych  oraz konkursie na najpiękniejszy portret zimy.

Ufundowaliśmy nagrody XI edycji gry terenowej z cyklu „Uliczkami Lwowa” pn. „Przygody chłopaka z Bogdanówki”. Bohaterem gry był Kazimierz Górski, legendarny polski trener, często nazywany „Papieżem polskiej piłki nożnej”, który urodził się i spędził swoją młodość we Lwowie.

Za pośrednictwem naszej Fundacji, ze środków Fundacji Lotto, zorganizowano trzy turnieje piłkarskie  dla dzieci, młodzieży oraz drużyn amatorskich, poświęcone pamięci Kazimierza Górskiego w 100. rocznicę jego urodzin.

Za pośrednictwem naszej Fundacji, ze środków Polskiej Fundacji Narodowej, zakupiono ubiór sportowy dla drużyny seniorskiej i juniorskiej oraz opłacono wpisowe i wynajem transportu na mecze ligowe.

Wspólnie z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie, współfinansowaliśmy zestaw „pierwszaka” dla pięciu uczniów Polskiej Szkoły w Szczercu.

Za pośrednictwem naszej Fundacji, ze środków fundacji PGNiG, zakupiono sprzęt sportowy oraz ubiór dla szkółki piłkarskiej, oraz młodzików klubu. W ramach dofinansowania, młodzież ze Lwowa odbyła tygodniowe kolonie w Polsce „Lato z Polską” oraz obóz piłkarski dla młodzików klubu.

Za pośrednictwem naszej Fundacji, ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź, zorganizowano trzy turnieje piłkarskie dla dzieci 2014-15 r., 2011-12 r. i młodzieży, poświęcone 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ze środków finansowych naszej Fundacji oraz Konsulatu Generalnego we Lwowie, zorganizowano Mikołajki dla dzieci ze szkółki Pogoni Lwów.