Skip to main content

Na zakończenie naszego cyklu podsumowującego działania fundacji w tym roku, wracamy pamięcią do 1 sierpnia, kiedy odwiedziliśmy Warszawę, aby uczcić 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas wyjazdu wspominaliśmy historię walczącej Warszawy, odwiedzając miejsca upamiętniające bohaterskie zmagania powstańców. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie znajduje się m.in. Kwatera Harcerzy Batalionu Armii Krajowej „Zośka”, Kwatera Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, grób ,,Halicza” i pomnik Żołnierzy Wyklętych.

Wyjątkowym zwieńczeniem wyjazdu był koncert zorganizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego pt.: „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, podczas którego nie brakowało wzruszeń, gdy tłumy na Placu Piłsudskiego odśpiewały „Hymn Szarych Szeregów”, „Marsz Mokotowa” czy pieśń „Warszawo ma”. Był to piękny dzień pełen refleksji, zadumy i pamięci o Bohaterach, którzy 1 sierpnia 1944 roku stanęli do walki o wolność naszego kraju.

Naszą misją jest krzewienie polskości poprzez upowszechnianie języka polskiego oraz promocję polskiej kultury i tradycji. Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego to instytucja odpowiedzialna za wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu.

Leave a Reply