Fundacja Pogoń Lwów wsparła wraz z Fundacją Lotto, organizowany przez Lwowski Klub Sportowy Pogoń Lwów cykl turniejów upamiętniających 100. rocznicę urodzin Kazimierza Górskiego.

Urodzony 2 marca 1921 r. we Lwowie najbardziej znany selekcjoner polskiej reprezentacji, nazywany Trenerem Tysiąclecia, karierę rozpoczął w 1935 r. w klubie RKS Lwów. „Lwowski” etap zakończył w Dynamie Lwów meczem towarzyskim z niemiecką drużyną wojskową KONA 2 lipca 1944 r. na stadionie „Politechnik”.

To właśnie na tym stadionie, 22 maja obył się pierwszy turniej, przeznaczony dla drużyn amatorskich. Wzięły w nim udział cztery drużyny: FC „Szansa” Strzelczyska, „Pogoń Lwów” Amatorska, „Pogoń Lwów” Rodzice Szkółki Piłkarskiej oraz FC „Junist” Lwów. Najlepszą drużyną turnieju okazał się klub FC „Szansa” Strzelczyska. Od organizatorów turnieju drużyna otrzymała bon w wysokości 10 000 UAH (ok. 1400 zł) na zakup sprzętu sportowego. Zdobywcy miejsc od 1. do 3. otrzymali piłki Adidas Tango oraz zestaw znaczników.

Kolejny turniej odbył się 11 czerwca na sztucznym boisku „Medyk”. W tym turnieju wzięły udział trzy lwowskie drużyny piłkarskie, które zostały podzielone na dwa zespoły: FC „Pride” Lwów, Kids Club oraz LKS „Pogoń” Lwów (rocznik 2011-12). Ten turniej wygrała drużyna Kids Club. Każdy z uczestników otrzymał zestaw słodkich nagród, a każda z drużyn – pamiątkowe puchary. Najlepszym zawodnikom z każdej drużyny wręczone zostały cenne nagrody. W trakcie turnieju został również zorganizowany konkurs wiedzy o Kazimierzu Górskim.

Trzeci, ostatni z cyklu turniejów poświęconych Trenerowi Tysiąclecia rozegrany został 14 czerwca. Na trawiastej nawierzchni lwowskiej Politechniki zmierzyło się pięć drużyn młodzieżowych, reprezentujących lwowskie kluby sportowe: FC „Pride” Lwów, FC „Sparta” Lwów, FC „Hałyczyna” Lwów, FC „Halicki Rycerz” Lwów oraz LKS „Pogoń” Lwów. Tym razem zwycięski puchar powędrował do zawodników lwowskiej Pogoni. Podobnie jak w poprzednim turnieju, każdy z uczestników otrzymał zestaw słodkich nagród, każda z drużyn – pamiątkowe puchary, a najlepsi zawodnicy z każdej drużyny – cenne nagrody. Podobnie jak w turniejach dziecięcych, chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę o życiu Kazimierza Górskiego. W szranki chętnie stanęły rodziny zawodników. Warto dodać, że dzięki współpracy z polskimi mediami we Lwowie, informacja o turnieju została przekazana przez Kurier Galicyjski oraz TVP Polonia w programie Studio Lwów.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z tej fantastycznej imprezy, jak również relacje Kuriera Galicyjskiego TV.

Turniej pierwszy – 22 maja

relacja – https://youtu.be/6DdOcJtpLTY,