Skip to main content

W tym roku mija 120 lat od założenia Pogoni Lwów – jednego z najbardziej utytułowanych polskich klubów sportowych okresu międzywojennego oraz wielokrotnego mistrza Polski. Z tej okazji we Lwowie zorganizowano dziecięce turnieje piłkarskie. Turniej o puchar Pogoni zjednoczył pięć drużyn młodych piłkarzy i piłkarek. Patronat medialny nad wydarzeniami objął Kurier Galicyjski.

W rozgrywkach wzięli udział wychowankowie piłkarskiej akademii lwowskiego klubu Karpaty, FC Mrija Lwów i FC Lider ze Zwenygrodu, miejscowości na okolicy Lwowa. Pogoń Lwów wystawiła do rywalizacji dwa zespoły. W tej edycji udział brali zawodnicy i zawodniczki w wieku do 12 lat. Drużyny zagrali systemem każdy z każdym. Rywalizacja była bardzo ostra.

– Już sześć lat gram w Pogoni. Z drużyny jestem bardzo zadowolony. Strzeliłem dzisiaj dwa gole w różnych meczach, ale ostatni mi się nie udał. Najtrudniejsza była obrona swoich bramek, bo drużyny były bardzo mocne – powiedział Dawid Żydecki z Pogoni Lwów.

Turniej o puchar Pogoni Lwów to już od lat piękna tradycja, która łączy piłkarskie drużyny ze Lwowa i okolic. – Było ciężko, ale zagraliśmy dobrze. Często gram z chłopakami, więc mam już trochę doświadczenia. Czasami gra się ostro, dzisiaj często dostawałam po nogach – dzieli się po meczu Nastia Kowalska z FC Mrija Lwów.

Wśród zawodników Pogoni nie wszyscy mają polskie pochodzenie. Jednak noszenie czerwono-granatowych koszulek z herbem Pogoni zawsze przypomina o polskim duchu drużyny. Jest to też lekcja z historii miasta, bo w przedwojennym Lwowie piłka nożna zajmowała bardzo ważne miejsce.

– Bardzo ważne, że dzieci mogą się spotkać, zagrać ze sobą i nawet mogą zacząć kolegować także poza boiskiem. Właśnie, że mimo to, że minęło 120 lat od założenia Pogoni, ten polski piłkarski klub nadal istnieje. I mamy możliwość przedstawiać polski klub sportowy na arenie miasta – powiedział Marian Krupka, który przyszedł kibicować Pogoni Lwów.

W ciągu kilku godzin na sztucznym boisku rozgrywka wykazała liderów. Pierwsze miejsce i puchar Pogoni otrzymała drużyna Karpaty Brzuchowice. Drugie i trzecie miejsca dla lwowskiej Pogoń, na czwartym miejscu – Lider ze Zwenygrodu i piątkę zamknęła FC Mrija ze Lwowa. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal, a drużyny zostały nagrodzone cennymi sportowymi nagrodami.

– Cieszymy się że udało się zorganizować tak wspaniały turniej do 120 rocznicy założenia. Cieszymy się jak rodzice, jako lwowiacy, że Pogoń Lwów istniała istnieje i nasze dzieci kultywują te polskie tradycje i polski duch sportowy, że możemy im to przekazać – podsumował Paweł Kowalski, rodzic zawodnika Pogoń Lwów.

Natomiast w kolejnej edycji turnieju wzięły udział dziecięce drużyny piłkarskie rocznika 2014-2015. Wśród pięciu drużyn piłkarskich: Ecoland Lwów, Czajka Lwów, Lider Zwenygród, Karpaty Lwów najlepszą okazała się lwowska Pogoń. Zawodnicy „Dumy Lwowa” popisali się znakomitą grą, zwyciężając w każdym meczu. W całym turnieju Pogończycy nie stracili żadnej bramki. Więc wielką dumą dla piłkarzy Pogoni było zdobycie tak cennego Pucharu 120. rocznicy założenia Pogoni Lwów.

Wydarzenia inicjowane przez Klub Piłkarski Pogoń Lwów, oprócz aspektu sportowego, zawsze niosą ze sobą także element edukacyjny. Młodzi zawodnicy mają okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat historii początków 'gry milionów’ we Lwowie, która ściśle wiąże się z pierwszymi klubami piłkarskimi tego miasta, w tym Pogonią Lwów.

Turnieje piłkarskie o Puchar 120. rocznicy założenia Pogoni Lwów odbyły się dzięki wsparciu Fundacji Lotto, Fundacji Pogoni Lwów oraz Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie.

Tekst: Andrzej Końko

Leave a Reply