W dniach 25-26 czerwca, w ramach otwarcia V sezonu turystycznego w Karpatach Wschodnich, młodzież ze Lwowa oraz Iwano-Frankiwska (dawnego Stanisławowa) miała okazję uczestniczyć w spływie kajakowym po Dniestrze na odcinku Dowhe-Niżniów oraz w górskiej wspinaczce po zapierającym dech w piersiach karpackim szlaku. Uczestnicy dzielnie i sprawnie zdobyli szczyt góry Stoh o wysokości 1650 metrów nad poziomem morza.

Pogoda spłatała uczestnikom figla, bo zarówno w pierwszym dniu imprezy – podczas spływu kajakowego, jak i w drugim – w czasie wspinaczki na szczyt góry Stoh, padał deszcz, momentami nawet intensywny i były burze. Mimo to atmosfera panująca wśród uczestników pozwoliła wszystko przetrwać. Niektórzy pierwszy raz płynęli kajakiem i wspinali się po górach. Jednakże mimo tego, że byli przemoczeni, zmęczeni, a nawet ubłoceni, byli zadowoleni i chętnie wezmą udział w kolejnej wyprawie.

Na szczycie, poza urzekającymi widokami, uczestnicy poznali historię tej zapomnianej góry. Góry, mającej duże znaczenie historyczne dla Polski. Opowiadał o tym konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. W czasach międzywojennych, na stoku tym łączyły się trzy granice Polski. II RP graniczyła tam z Rumunią, Czechosłowacją i z Węgrami. Konsul dodał też, że wyprawa ta jest również swoistym hołdem złożonym pionierom polskiej turystyki karpackiej – Wincentemu Polowi i Mieczysławowi Orłowiczowi.

Z kolei prezes Pogoni Lwów, Marek Horbań przyznał, że turystyka zajmuje także poczesne miejsce w historii klubu Pogoń Lwów. Takie wyprawy turystyczne są bardzo ważnym elementem integracji polskiego społeczeństwa nie tylko ze Lwowa i Stanisławowa, ale również z okolicznych ośrodków. Prezes dodał, że często są to jedyne okazje do wspólnego przebywania, dzielenia się swoimi sprawami, problemami, pomysłami, ale również do pożytecznego spędzenia czasu i dowiedzenia się czegoś nowego.

Z uczestnikami i organizatorami wyprawy rozmawiała Danuta Stefanko z #RadioCKPiDE i Eugeniusz Sało z Kuriera Galicyjskiego TV. Program poprowadził Andrzej Leusz.

? SoundCloud ▶ https://soundcloud.com/…/sciezkami-dawnego-glownego

? YouTube ▶ https://youtu.be/xBKC5CN3qz0

Projekt „Przedwojenne tradycje turystyczne — ścieżkami dawnego Głównego Szlaku Karpackiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego” jest organizowany przez Lwowski Klub Sportowy Pogoń Lwów, we współpracy z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie oraz Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Projekt to przede wszystkim doskonała okazja to przekazania młodym wiedzy odnośnie karpackich szlaków i ich historii, ale stwarza także możliwości do integrowania się we wspólnym gronie.

Poniżej kilka zdjęć z wyprawy.